Nyt om sygdomsramt kronprinsesse

Den norske regering har besluttet at tildele kongehuset ekstra covid-19 vacciner

Norske kronprins Haakon er ekstraordinært blevet tildelt corona-vaccination i ‘utide’ af den norske regering. Foto: Scanpix/REUTERS/Ints Kalnins
Norske kronprins Haakon er ekstraordinært blevet tildelt corona-vaccination i ‘utide’ af den norske regering. Foto: Scanpix/REUTERS/Ints Kalnins
Offentliggjort Sidst opdateret

Se flere billeder i galleriet ovenfor

Den norske regering har besluttet at tildele 500 doser covid-19 vaccine til en gruppe borgere i kategorien ‘samfundskritisk nøglepersonale’.

Blandt disse medlemmer af regeringen, Stortinget og også kongehuset.

Det skriver Dagbladet, som desuden nævner, at én af de i alt 11 doser, der er bevilget til kongehuset, er forbeholdt kronprins Haakon, og at han har takket ja til den.

Er allerede vaccineret

I forvejen er kong Harald og dronning Sonja allerede færdigvaccineret med Moderna-vaccinen. De modtog første stik i midten af januar og blev færdigvaccineret den 4. februar.

Men hvad så med kronprinsesse Mette-Marit? Hende er der ikke tidligere blevet meldt noget officielt ud om.

I højrisikogruppen

Som Kendte.dk tidligere har skrevet, blev kronprinsessen diagnosticeret med den grusomme sygdom lungefibrose tilbage i 2018 og er dermed i højrisikogruppen for covid-19 komplikationer.

Der er dog ikke umiddelbart grund til corona-bekymringer, når det gælder hende.

Ifølge Dagbladet har hun nemlig, på grund af sin sygdom, allerede for længst fået sine to stik.

Se flere billeder i galleriet ovenfor

Powered by Labrador CMS