Europas rigeste monarki

Familien er god for svimlende mange milliarder

Offentliggjort

Mon ikke der er en del, der går i den tro, at enten fyrst Albert af Monaco eller britiske kong Charles er den mest velhavende monark i Europa.

Men sådan forholder det sig ifølge New York Post rent faktisk ikke.

Det er nemlig Luxembourg, der er hjemsted for Europas rigeste royale familie. 

Svimlende mange milliarder

Familien, der ledes af storhertug Henri, er angiveligt god for en formue på 4 milliarder dollars - eller det, der svarer til svimlende godt og vel 27,5 milliarder danske kroner.

Formue består blandt andet af en imponerende ejendomsportefølje, unikke smykker og store landområder. 

I modsætning til den britiske kongefamilie, der er afhængig af den årlige Sovereign Grant, genererer Luxembourgs kongelige deres formue uafhængigt, skriver New York Post.

Familien får dog et årligt statstilskud på i omegnen af 75 millioner kroner til at dække repræsentation samt rejser og lignende. 

Storhertug Henri og han hustru storhertuginde Maria Teresa ses her sammen med kong Charles under en reception på Buckingham Palace

Ejer tre paladser  

Storhertug Henri ejer personligt tre officielle, kongelige boliger i Luxembourg, hvoraf Grand Ducal Palace er den mest fremtrædende. 

Paladset er åbent for offentligheden om sommeren, og indtægterne fra besøgene går til velgørenhed. 

Henri og hans hustru, Maria Teresa, bor primært på Berg Castle, som også åbner sine haver for offentligheden på Luxembourgs nationaldag. 

Langt fra verdens rigeste

Trods den enorme rigdom er storhertugen stadig langt fra verdens rigeste monark. 

Den titel tilhører ifølge det amerikanske medie Thailands konge Vajiralongkorn.

Han er angiveligt god for - hold nu fast - i omegnen af 296 milliarder kroner. 

Powered by Labrador CMS