Frederik har lovet at møde op

Det er ikke første gang han deltager

Proklamation af Kong Frederik X
Proklamation af Kong Frederik X
AfspilningshastighedNormal
Skift videokvalitet-
Afspilningshastighed
0.25
0.5
0.75
Normal
1.25
1.5
1.75
2
Slå lyden til
 
00:00
/
01:28
LIVE
Offentliggjort

28 gymnaster har rejst jorden rundt med shows og workshops som ambassadører for det danske foreningsliv, og holdet opfører i løbet af forsommeren showet KATA over 20 gange i Danmark, Norge og Sverige.

Nu har kong Frederik lovet at overvære Verdensholdets show i Operaen den 21. maj, og det glæder DGI’s formand Charlotte Bach Thomassen.

Sådan skriver DGI i en pressemeddelelse. 

Stor betydning

- Det er rigtig dejligt og vigtigt for DGI, at Kongen deltager. Opbakningen fra Kongehuset har stor betydning i forhold til, at Verdensholdet repræsenterer danske foreningsværdier ude i verden og bidrager til udviklingen af gymnastikken herhjemme. DGI og Verdensholdet har til formål at styrke aktive fællesskaber, siger Charlotte Bach Thomassen.

Fra lokale foreninger til shows og workshops i 10 lande

Livsstil og fællesskab

Det er 14. gang, DGI har sendt et Verdenshold af sted som ambassadører for en aktiv livsstil og fællesskabet i det danske foreningsliv. 

De 28 gymnaster har alle været aktive som gymnaster eller frivillige instruktører i lokale foreninger rundt i Danmark, inden de blev udtaget til DGI Verdensholdet.

Tidligere overværet det

Frederik har tidligere overværet og mødt flere af DGI’s Verdenshold. 

I 2015 overværede Kongen, der dengang var Kronprins, DGI Verdensholdets show ORBITA i Operaen, og i 2019 optrådte Verdensholdet for Kronprinsparret i Paris i forbindelse med Kronprinsparrets deltagelse i et erhvervsfremstød.

Kong Frederik vil deltage, når 28 gymnaster viser deres kunne i Operaen.
Powered by Labrador CMS