Kjeld Nørgaard er død

Blev 86 år

Offentliggjort Sidst opdateret

Kjeld Nørgaard er død.

Han blev 86 år.

Kjeld Nørgaard er bedre kendt som Kjeld fra "Kaj og Andrea".

Han sov stille ind onsdag morgen.

Det oplyser hans familie til dr.dk.

100 film

Til trods for at være krediteret med roller i over 100 film og tv-serier er Kjeld Nørgaard bedst kendt for sin stemme.
Siden 1971 har hans røst været synonym med frøen Kaj.

Kjeld Nørgaard var i særdeleshed kendt som manden bag "Kaj og Andrea".

Børneprogrammet "Kaj og Andrea" var et stille oprør mod den overpædagogiske, og ifølge skuespilleren "kedelige", indflydelse af de lilla bleer på Danmarks Radio.

Trængte til en legekammerat

Sammen med instruktør Katrine Hauch-Fausbøll fandt de på programmet, der har fyldt i mange stuer.

Det begyndte egentlig blot med papegøjen Andrea, men efter få afsnit blev Nørgaard enig med sig selv om, at hun trængte til en legekammerat - og det blev frøen Kaj.

Kæmpe succes

Programmet blev en stor succes blandt børnene. Mellem 1971 og 1975 blev der lavet 83 afsnit.

I 1996 vendte "Kaj og Andrea" tilbage til skærmen, hvor Nørgaard fortsat lagde stemme til frøen Kaj - og agerede som manuskriptforfatter.

Kjeld Nørgaards stemme har siden 1971 været synonym med Kaj fra børneprogrammet "Kaj og Andrea", som har var idémanden til sammen med instruktør Katrine Hauch-Fausbøll. Onsdag er han død i en alder af 86 år.

"Kaj og Andrea" kunne i 2021 fejre 50 års jubilæum.

Spillede på Det Kongelige Teater

Kjeld Nørgaard har en omfattende baggrund som skuespiller blandt andet på Det Kongelige Teater, hvor han blev uddannet fra i 1966.

Foruden den store rolle både foran og bag kameraet i "Kaj og Andrea" har han spillet med i serier som "Taxa", "Strisser på Samsø", "Forbrydelsen", og "Rejseholdet".

I begyndelsen af 00'erne indtog Nørgaard blandt andet rollen som Thorsen i julekalenderen "Jesus og Josefine" og som rigmanden Karl Erik von Bech i den populære tv-serie "2900 Happiness".

Fik en særlig betydning

Men rollen som Kaj har haft en særlig betydning for den nu afdøde skuespiller. Det siger hans steddatter Pernille Kaas til DR.

- Kaj var jo også en lille en, der gjorde oprør og sagde alle de ting, som man ikke måtte sige og sådan noget. Han var stolt af at være Kaj. Det er jeg sikker på, siger hun til mediet.

Kjeld Nørgaard var gift med jordemoder Ulla Steen fra 1987 til hendes død i 2021.

De har begge børn fra tidligere ægteskaber. Derudover har Nørgaard tre børnebørn.

Powered by Labrador CMS