Mødte op i vovet sag
’Tinka’-stjernen iført vild kreation
Man skal kunne stå model til lidt af hvert, hvis man hører til tøjdesigneren Søren Le Schmidts udvalgte kendisser, der skal trippe rundt i hans kjolekreationer på de røde løbere.
På den gyldne løber
Josephine Højbjerg er en af dem, og hun vakte i den grad opsigt iført en kridhvid silikone-kjole på den gyldne løber ved Robert-prisuddelingen lørdag aften.
Dryppet på 'gine'
- Silikonen er blevet dryppet ned over en ’gine’ (mannequin-dukke, red.) og skåret af, mens jeg var der. Det var et meget spændende forløb, sagde den 22-årige ’Tinka’-skuespiller til Kendte.dk.
![Josephine Højbjerg kan prale af sine 'gine'-mål.](https://image.kendte.dk/2075419.webp?imageId=2075419&x=0.00&y=0.64&cropw=100.00&croph=85.50&width=960&height=548&format=jpg)
Passer perfekt
- Den har været udstillet i showroomet i noget tid, og det var meget heldigt, at jeg kunne passe ned i den, fortsatte Josephine Højbjerg, der dermed kan prale af at have ’gine’-mål.
Overraskende komfort
- Faktisk er bekvemmeligheden overraskende god – dog frygter jeg, når det bliver varmt, at kroppen ikke kan ånde i den.
Klar til 'Medina'
'Tinka'-skuespilleren ser frem til sommeren, hvor den skal stå på diverse musikfestivaler oven på hendes debut på Roskilde Festival i 2024.
- Jeg er en alltime ’Medina’-pige, og så ser jeg frem til alle de store navne, men jeg har endnu ikke valgt, hvilke festivaler, sagde hun i smuk stil.