Ørkensøn: Det er helt slut

Asger Reher fastholder, at han er fortid

Offentliggjort

Månedlange turnéer fra by til by med 'Ørkenens Sønner' er nu et afsluttet kapitel for Asger Reher, der har været en fjerdedel af den legendariske komikertrup sammen med Søren Pilmark, Niels Olsen og Henrik Kofoed.

En lettelse

- Det at jeg ikke længere skal spille fem dage om ugen i 120 forskellige byer, er en lettelse, sagde Asger Reher til Kendte.dk ved premieren på Sting-musicalen 'The Last Ship' på Østre Gasværk i fredags.

Fez-klædt firkløver

Dermed står han fast på sidste års udmelding om, at han trækker sig fra det fez-klædte firkløver.

Asger Reher er urokkelig i sin beslutning

Film eller reklame

- Jeg er pensionist, slapper af, og jeg nyder mit otium. Det skal jeg ikke mere. Men kommer der en lille film eller reklame, så er jeg fortsat frisk, lød det fra den 72-årige skuespiller.

Satirisk hærgen

Asger Reher ved endnu ikke, om Ørkenens Sønner fortsætter deres satiriske hærgen rundt i landet.

Ny mand i spil

- De har ikke sagt noget, men de ved ikke, om de fortsætter. Vi holder et møde om nogle måneder, og så må vi se. Her finder de nok ud af at lave et tremandsshow eller finde en ny mand, afslørede han.

Ørkenens Sønner fra seneste show, 'Fingeren på Pølsen'
Powered by Labrador CMS