Se billederne: Regenten blev hyldet med et ordentlig knald

fredag d. 7. september 2018 kl: 10. 45 Af: Jonathan Lykke Lilmoës, jl@newsbreak.dk

Der var knald for alle pengene torsdag aften, mens Dronning Margrethe er i Svendborg.

Dronning Margrethe er i øjeblikket i Svendborg, der er sidste stop på årets famøse sommertogter. Torsdag lagde Kongeskibet Dannebrog til kaj i havnebyen, og regenten blev modtaget af byen, som en regent nu gør.

Efter et tætpakket program med blandt andet eks-ghettobesøg havde Svendborg kørt de store kanoner i stilling til en helt særlig fejring af, at majestæten havde valgt at lægge vejen fordi det sydfynske.

Sommerbesøget i Svendborg fortsætter fredag og slutter med, at kongeskibet igen stævner ud fra det fynske.

Det helt store festfyrværkeri, som du kan se billeder fra over artiklen her, markerede afslutningen på en reception for prominente og markante svendborgere. Deltagerlisten ved denne reception, der foregik ombord på Dannebrog, er som følger:

Majestæten inviterede inden for: Flere fik sagt mange tak Afsløringen om prinsesse ændrer alt

H.M. Dronningen

Chefen for Landsdelsregion Vest, oberst Flemming Agerskov
Oberstinde Marianne Vesterby Agerskov
Kammerherre, hofjægermester, greve Christian Ahlefeldt-Laurvig-Lehn
Svendborg Kommune, kommunikationschef Kim Barren
Fr. Susanne Barren
Kommunaldirektør Erik Meldgård Bendorf
Fr. Helle Bendorf
Godsejer, hofjægermester Ditlev Berner
Hofjægermesterinde Berner
Kammerherreinde Elizabeth Berner
Svendborg Kommune, adm. specialist Tina Stoklund Bertelsen
Hr. Frank Stoklund Bertelsen
Byrådsmedlem Karl Magnus Bidstrup
Svendborg Kommune, chefsekretær Jane Bilde Bigum
Hr. Mogens Bigum
Virksomhedsdirektør SCANGRIP Anders Borring
Fr. Birgitte Bruun Borring
Svendborg Kommune, afdelingschef Kim Christoffersen
Fr. Marianne Nissen Christoffersen
Byrådsmedlem Pia Dam
Hr. Tim Smidt Jeppesen
Byrådsmedlem Palle Fischer
Byrådsmedlem Torben Frost
Fr. Birgitte Maegaard
Politidirektør Arne Gram
Fr. Gitte Malene Bach Gram
Byrådsmedlem Maria Haladyn
Borgmester Bo Hansen
Fr. Susanne Andersen
Byrådsmedlem Bruno Hansen
Fr. Annelise Bruun
Statsforvaltningsdirektør, stiftamtmand Helle Haxgart
Svendborg Forsorgsmuseum, museumschef Esben Hedegaard
Fr. Annette Grundtvig Brask
Byrådsmedlem John Arly Henriksen
Eskadronchef, major Christian Eilschou Holm
Fr. Mette Skovsbøll Eilschou Holm
Galleri DGV, indehaver Lise Lotte Honoré
Hr. Peter le Fevre Honoré
1. viceborgmester Lars Erik Hornemann
Fr. Joan Hornemann
Retspræsident Anni Højmark
Byrådsmedlem René Haahr
Fr. Sabine Haahr Korsgaard Henriksen
Byrådsmedlem Birger Jensen
Fr. Judy Holst Jensen
Svendborg Kommune, direktør for Social, Sundhed og Beskæftigelse John Jensen
Fr. Britta Christensen
Byrådsmedlem Per Nykjær Jensen
Fr. Lisbet Mailand
Byrådsmedlem Hanne Klit
Hr. Peter Christian Ejler Larsen
2. viceborgmester Søren Kongegaard
Fr. Laura Margrete Høgh Bünger
Byrådsmedlem Mette Kristensen
Hr. Vagn Kristensen
Byrådsmedlem Jesper Larsen
Fr. Anne Lise Larsen
Biskop Tine Lindhardt
Byrådsmedlem Flemming Madsen
Fr. Anna-Lise Jensen
Svendborg Kommune, ældrechef Kirsten Vie Madsen
Hr. Bo Michael Kaysen
Svendborg Kommune, chefkonsulent Sonja Berndt Madsen
Hr. Poul Linnemann Nielsen
Skolerne i Oure Sport & Performing Arts, Forstander Oure Højskole Jasper Gramkow Mortensen
Byrådsmedlem Jens Munk
Fr. Hanne Jørgensen
Byrådsmedlem Hanne Ringgaard Møller
Hr. Preben Ringgaard Møller
Virksomhedsdirektør Gamle Mursten Claus Juul Nielsen
Fr. Sif Zimmermann
Byrådsmedlem Henrik Nielsen
Fr. Mette Nielsen
Byrådsmedlem Niels Christian Nielsen
Fr. Helle Britt Nielsen
Byrådsmedlem Anne Katrine Olsen
Hr. Anders Devantier Bertelsen
Byrådsmedlem Morten S. Petersen
Fr. Lene Birgitte Ploug
Chef for Gardehusarregimentet, oberst Jens Ole Rossen-Jørgensen
Fr. Ljubica Rossen-Jørgensen
Godsejer, kammerherre, lensgreve Schaffalitzky de Muckadell
Kammerherreinde, lensgrevinde Schaffalitzky de Muckadell
Formidlingschef Svendborg Forsorgsmuseum Sarah Smed
Hr. Jesper Nielsen Spatzek
Skolerne i Oure Sport & Performing Arts, Viceforstander Oure Efterskole Mette Romer Søborg
Projektleder Bryghuset – Demensbyen Annette Søby
Hr. Niels Hørlyck
Havnemester Hans Søby
Fr. Karolina Søby Katarzyna
Byrådsmedlem Steen Tinning
Fr. Gitte Tinning Madsen
Byrådsmedlem Dorthe Ullemose
Hr. Frans Ullemose
Byrådsmedlem Jesper Ullemose
Fr. Anne-Mette Ullemose
Kammerherre, hofjægermester Christian Ulrich
Kammerherreinde Ulrich
Skolerne i Oure Sport & Performing Arts, Rektor Oure Kostgymnasium Kenneth Vennerstrøm
Skovparken, sekretariatsleder – Den sociale helhedsplan Mette Østerberg
Hr. Gert Müntzberg

Del din kommentar

Forsiden lige nu