Se hele gæstelisten til Frederiks fødseldagsfest

lørdag d. 26. maj 2018 kl: 20. 02 Af: Matias Mortensen

Kongehuset har offentliggjort gæstelisten til kronprinsens galletaffel.

Lørdag aften bliver der holdt gallataffel for kronprins Frederik på Christiansborg Slot i anlednings af hans 50 års fødselsdag.

Veteran: Royal støtte betyder ekstremt meget

Det er dronning Margrethe, der er vært for fejringen.

Herunder kan du se en række detaljer, som Kongehuset har offentliggjort om arrangementet samt den fulde gæsteliste.

Kongehuset skriver:

Gallataflet finder sted i Riddersalen, der er de største af De Kongelige Repræsentationslokaler på Christiansborg Slot. Riddersalen har gennem tiden dannet ramme om en række officielle begivenheder som statsbanketter og gallatafler.

Til et taffelbord hører ofte borddekorationer. Ved aftenens gallataffel består dekorationerne af bronzekandelabre og sølv lysestager. På to af bordene vil der stå en guldløve, der stammer fra Kong Frederik 6.s dessertstel. Guldløverne vil være udsmykket med en blomsterdekoration, og bronzekandelabrene dekoreres med ranker af blomster. 

Alle gallataflets runde borde pyntes med farverige blomsterdekorationer, der blandt andet består af pink pæoner, brudeslør, ridderspore og jomfru i det grønne.

Gæsterne skal ved taflet spise en fireretters middag. Forretten serveres på sølvtallerkener fra 1750’erne, og hovedretten serveres på stellet “Saksisk Blomst”. Mellemretten og desserten vil begge blive serveret på kronetallerkener med koral kant. Gæsterne skal drikke af Holmegaard-glas, der blev specialdesignet i anledning af Dronningen og Prins Henriks sølvbryllup den 10. juni 1992.

Gæstelisten:

DEN KONGELIGE FAMILIE
Hendes Majestæt Dronningen
Hans Kongelige Højhed Kronprinsen
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsessen
Hans Kongelige Højhed Prins Joachim
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Marie
Hans Højhed Prins Nikolai
Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Benedikte
Hendes Højhed Prinsesse Alexandra zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg
Hans Højhed Prins Gustav zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg
Hendes Majestæt Dronning Anne-Marie
Hans Majestæt Kong Konstantin af Grækenland
His Royal Highness Crown Prince Pavlos of Greece
Her Royal Highness Crown Princess Marie-Chantal
His Royal Highness Prince Philippos
Her Royal Highness Princess Theodora
Her Royal Highness Princess Maria-Olympia
His Royal Highness Prince Constantine-Alexios

UDENLANDSKE STATSOVERHOVEDER OG KONGELIGE
Hans Majestæt Kong Carl XVI Gustaf af Sverige
Hendes Majestæt Dronning Silvia af Sverige
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsesse Victoria af Sverige
Hans Kongelige Højhed Prins Daniel af Sverige
Hans Kongelige Højhed Kronprins Haakon af Norge
Hendes Kongelige Højhed Kronprinsesse Mette-Marit af Norge
His Majesty King Philippe of the Belgians
Her Majesty Queen Mathilde of the Belgians
His Majesty King Willem Alexander of the Netherlands
Her Majesty Queen Máxima of the Netherlands
Son Altesse Royale le Grand Duc Henri de Luxembourg
Son Altesse Royale la Grande Duchesse Maria Teresa de Luxembourg
His Serene Highness Hereditary Prince Alois
Her Serene Highness Hereditary Princess Sophie
H.E. Islands Præsident Guðni Th. Jóhannesson
Fr. Eliza Jean Reid

FAMILIE 
H.E. Greve Ingolf af Rosenborg
Grevinde Sussie af Rosenborg
H.E. Alexandra Grevinde af Frederiksborg
M. Guillaume Bardin
Madame Guillaume Bardin
Ms Patricia Bailey

REGERINGEN
Statsminister Lars Løkke Rasmussen
Fr. Sólrun Jákupsdóttir Rasmussen
Udenrigsminister Anders Samuelsen
Justitsminister Søren Pape Poulsen
Hr. Josue Medina Vasquez
Finansminister Kristian Jensen
Fr. Trine Overmark Jensen
Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen
Fr. Eva Christina Frederiksen
Erhvervsminister Brian Mikkelsen
Fr. Eliane Wexøe-Mikkelsen
Økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll-Bille
Minister for udviklingssamarbejde Ulla Tørnæs
Hr. Jørgen L. Tørnæs
Beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen
Fr. Anne Nørgaard Simonsen
Udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg
Minister for fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde Eva Kjer Hansen
Hr. Allan Jylov
Energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt
Fr. Jane Lilleholt
Sundhedsminister Ellen Trane Nørby
Hr. Ulrik Ryssel Albertsen
Minister for offentlig innovation Sophie Løhde
Hr. Ole Palmå
Skatteminister Karsten Lauritzen
Miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen
Fr. Anne Marie Preisler
Undervisningsminister Merete Riisager
Hr. Mogens Pedersen
Kulturminister og kirkeminister Mette Bock
Hr. Hans Jørn Bock
Transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen
Fr. Sif Meincke
Ældreminister Thyra Frank
Hr. Peter Camillo Rasmussen
Uddannelses- og forskningsminister Tommy Ahlers

FOLKETINGETS FORMAND  OG HØJESTERETSPRÆSIDENTEN
Formand for Folketinget Pia Kjærsgaard
Hr. Henrik Thorup
H.E. Højesteretspræsident Thomas Rørdam

GRØNLAND OG FÆRØERNE 
Færøernes lagmand Aksel Vilhelmsson Johannesen
Fr. Katrin Apol
Formand for Naalakkersuisut Kim Kielsen
Fr. Birthe Judithe Kirsten Kielsen
Rigsombudsmand i Grønland Mikaela Engell
Rigsombudsmand på Færøerne Lene Moyell Johansen
Hr. Stendor Johansen
Lagtingsformand Páll á Reynatúgvu
Fr. Kristina J. á Reynatúgvu

ØVRIGE GÆSTER 
Son Altesse Royale le Prince Charles de Bourbon des Deux Siciles
Son Altesse Royale la Princesse Camilla de Bourbon des Deux Siciles
Kammerherre, hofjægermester, lensgreve Ahlefeldt-Laurvig
Kammerherreinde, lensgrevinde Ahlefeldt-Laurvig
Kammerherre, hofjægermester, greve Michael Ahlefeldt-Laurvig-Bille
Departementschef i Forsvarsministeriet Thomas Ahrenkiel
Fr. Lea Juel Henriksen
Hr. Erik Albæk
Forfatter Jens Andersen
Fr. Jette Glargaard
Attacheret adjudant til H.M. Kongen af Sverige, orlogskaptajn Johnny Wulff Andersen
Præsident World Sailing Kim Andersen
Fr. Anette Andersen
Generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp Christian Friis Bach
Fr. Karin Friis Bach
Attacheret adjudant til H.K.H. Storhertugen af Luxembourg, orlogskaptajn Michael Bager
Attacheret adjudant til H.M. Kongen af Belgien, major Knud Robenhagen Bendixen
Departementschef i Justitsministeriet Barbara Bertelsen
Formand for Carlsberg og Carlsbergfondets bestyrelse, professor Flemming Besenbacher
Fr. Bente Besenbacher
H.E. Forsvarschefen, general Bjørn I. Bisserup
Generalinde Bisserup
President of ASOIF Francesco Ricci Bitti
Ms  Bitti
Direktør for Statens Museum for Kunst Mikkel Bogh
Fr. Anne Fastrup
Formand for Statens Kunstfond, operachef for Malmø Opera Michael Bojesen
Fr. Sophie Bojesen
Departementschef i Børne- og Socialministeriet Jens Strunge Bonde
Fr. Rikke Juel Brandt
Hr. Michael Brandt
Hr. Søren Bredvig
Kammerherre, hofjægermester, greve Michael Brockenhuus-Schack
Kammerherreinde, grevinde  Brockenhuus-Schack
Hr. Christian von Buchwald
Fr. Elisabeth von Buchwald
Borgmester i Aarhus Kommune, formand for KL Jacob Bundsgaard
Departementschef i Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet Morten Bæk
Fr. Annemarie Meisling
Hr. Christoffer Castenskiold
Fr. Ellen Hillingsø
Departementschef i Kirkeministeriet Christian Dons Christensen
Fr. Anna Libak
Hr. Gustav Christensen
Fr. Vibeke Christensen
Bestyrelsesformand for DR Michael Christiansen
Fr. Susanne Husted-Andersen
Bestyrelsesformand i Danfoss, kammerherre Jørgen M. Clausen
Kammerherreinde Clausen
Formand for Frivilligrådet Mads Roke Clausen
Partiformand for Dansk Folkeparti Kristian Thulesen Dahl
Fr. Berit Holmgaard Olesen
Departementschef i Erhvervsministeriet Michael Dithmer
Fr. Jessy Charlotte Münter
Adm. direktør i Dansk Industri Karsten Dybvad
Fr. Kirsten Gregens Dalsjö
Partiformand for SF Pia Olsen Dyhr
Hr. Villy Dyhr
Personlig Assistent til H.E. Islands Præsident Helga Kristjana Einarsdóttir
Politisk leder for Alternativet Uffe Elbæk
Adm. Direktør for TV2 Merete Eldrup
Hr. Anders Eldrup
Billedkunstner Ólafur Elíasson
Fr. Marianne Krogh Jensen
President of AIOWF René Fasel
Ms  Fasel
Hr. Holger Foss
Fr. Rose Gad Foss
Partiformand for Socialdemokratiet Mette Frederiksen
Hr. Bo Tengberg
Departementschef i Økonomi- og Indenrigsministeriet Sophus Garfiel
Fr. Anne Buchardt
Departementschef i Uddannelses- og Forskningsministeriet Ellen Agnete Gersing
Hr. Anders Kronborg
Hr. Jeppe Handwerk
Fr. Birgitte Zachau Handwerk
Departementschef i Kulturministeriet Marie Hansen
Direktør i Statsforvaltningen, stiftamtmand Helle Haxgart
Hr. Peter Haxgart
Departementschef i Undervisningsministeriet Søren Hartmann Hede
Fr. Randi Frydensberg Hede
Hr. Peter Heering
Fr. Caroline E. Heering
Fr. Susanne Heering
Departementschef i Transport-, Bygnings- og Boligministeriet Jacob Heinsen
Fr. Susanne Juhl
Adjudant til H.K.H. Kronprinsesse Victoria af Sverige, Överstelöjtnant Lena Persson Herlitz
H.E. Generalløjtnant K.G.H. Hillingsø
Generalinde Hillingsø
Equerry to HM King Philippe of the Belgians, Lieutenant de Vaisseau Renauld Hock
Attacheret adjudant til H.M. Kongen af Nederlandene, major Poul Anker Holm
Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg
Fr. Maja Plesner
Attacheret adjudant til H.K.H Kronprinsen af Norge, orlogskaptajn Per Højgaard-Jensen
Hofjægermester Michael Jebsen
Hofjægermesterinde Jebsen
Departementschef i Beskæftigelsesministeriet Jakob Jensen
Fr. Signe Louise Tholstrup Bertelsen
Overborgmester i Københavns Kommune Frank Jensen
Fr. Jane Frimand
Hr. Poul Due Jensen
Fr. Annette Hougaard Due Jensen
Hr. Søren Jessen
Ms Flora Jessen
Borgmester i Odense Peter Rahbæk Juel
Fr. Christina Rahbæk Juel
Borgmester i Aalborg Kommune Thomas Kastrup-Larsen
Fr. Anna Ørnemose Rasmussen
Hr. Carl Erik Kjærsgaard
Departementschef i Udenrigsministeriet Ulrik Vestergaard Knudsen
Fr. Anne Louise Terreni
Attacheret adjudant til H.K.H. Kronprinsessen af Sverige, major Henrik Ehlers Kragh
Bestyrelsesformand for Ole Kirk’s Fond, kammerherre Kjeld Kirk Kristiansen
Kammerherreinde Kristiansen
Generalsekretær for Røde Kors Anders Ladekarl
Fr. Alice Moltke Ladekarl
Attacheret adjudant til H.H. Arveprinsen af Liectenstein, major Gorm M. Larsen
Folketingets direktør Carsten U. Larsen
Fr. Hanne Carden
Adm. direktør, formand for Dansk Arbejdsgiverforening Torben Dalby Larsen
Fr. Lone Dalby Larsen
Adm. direktør for Tivoli, bestyrelsesformand for TV2 Lars Liebst
Fr. Anette Abildgaard
Generalsekretær i Red Barnet Jonas Keiding Lindholm
Fr. Marie Monrad Graunbøl
Formand for Danske Regioner Stephanie Lose
Hr. Jakob Lose
Ms Nguyen Tuvet Mai
Aide-de-Camp to HRH the Grand Duke of Luxembourg, Major Philippe Majerus
Mr Christopher Scott Meehan
Ms Michaela Meehan
4. næstformand for Folketinget Leif Mikkelsen
Fr. Hanne Mikkelsen
Formand for Dansk Atletik Forbund Karsten Munkvad
Fr. Bente Ejsing
Landsformand for DGI Søren Møller
Fr. Julie Cloos Mølsgaard
Adm. direktør i Økonomiforvaltningen, Københavns Kommune Peter Stensgaard Mørch
Fr. Britt Bergstedt
Adjudant for H.M. Kong Carl XVI Gustaf af Sverige, Överstelöjtnant Claes Naréus
Rektor for Aarhus Universitet, professor Brian Bech Nielsen
Fr. Ulla Breth Knudsen
Bestyrelsesformand for Danmarks Idrætsforbund Niels Nygaard
Fr. Helle Nygaard
Departementschef i Sundheds- og Ældreministeriet Per Vestergaard Okkels
Fr. Anne Okkels
Protokolchef, ambassadør Marie-Louise Overvad
Departementschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Uffe Toudal Pedersen
Fr. Kirsten Marie Jessen
Konst. Direktør for Det Kongelige Teater Henrik Sten Petersen
Fr. Claire Louise Ratcliffe
Hr. Anders Holch Povlsen
Fr. Anne Storm Pedersen
Departementschef i Finansministeriet Martin Præstegaard
Fr. Trine Haag Kreiser
Chef for Den Kongelige Livgarde, oberst, kammerherre Mads Rahbek
Kammerherreinde Anne-Cathrine Riebnitzsky
Fhv. statsminister Poul Nyrup Rasmussen
Fr. Lone Dybkjær
Fhv. statsminister Anders Fogh Rasmussen
Fr. Anne-Mette Rasmussen
Borgmester i Esbjerg Kommune Jesper Frost Rasmussen
Fr. Heidi Ritter
Hofjægermester, baron Otto Reedtz-Thott
Hofjægermesterinde, baronesse  Reedtz-Thott
Formand for LO Lizette Risgaard
Chefen for Gardehusarregimentet, oberst Jens Ole Rossen-Jørgensen
Oberstinde Rossen-Jørgensen
Adjudant for H.K.H. Kronprins Haakon af Norge Odd Martin Røed
Generaldirektør i Danmarks Radio Maria Rørbye Rønn
Hr. Laurits Kruse Rønn
Fru Karin Salling
Kammerherre, generalkonsul Fritz H. Schur
Hofdame for H.M. Dronning Silvia af Sverige, friherrinan Christina von Schwerin
Kammerherre, hofjægermester, godsejer Jørgen Skeel
Kammerherreinde Skeel
Hr. Flemming Skouboe
Fr. Hanne Skouboe
Biskop over Københavns Stift Peter Skov-Jakobsen
Adm. direktør for DFDS, formand for Bikubenfonden Niels Smedegaard
Fr. Helle Englyst Smedegaard
Formand for bestyrelsen i A.P. Møller Mærsk Jim Hagemann Snabe
Fr. Birgitte Hagemann Snabe
Departementschef i Miljø og Fødevareministeriet Henrik Studsgaard
Fr. Bodil Hamborg Jensen
Departementschef i Statsministeriet Christian Kettel Thomsen
Fr. Dorthe Mikkelsen
Fhv. statsminister Helle Thorning-Schmidt
Hr. Stephen Kinnock
Kabinetchef i Præsidentkontoret Örnólfur Thorsson
Politidirektør i København Anne Barbara Sidenius Tønnes
Hr. John Amund Tønnes
Attacheret adjudant til HE Islands Præsident, orlogskaptajn Jens Vester
Lady-in-Waiting to HM Queen Mathilde of the Belgians Melissa Van Waeyenberge
Kammerherre, hofjægermester, lensgreve Wedell
Kammerherreinde, lensgrevinde Wedell
Rektor for Københavns Universitet, professor Henrik Wegener
Fr. Lene Wegener
Adm. direktør i Kommunernes Landsforening Kristian Wendelboe
Fr. Lise Mette Holton
Direktør for Nationalmuseet Rane Willerslev
Fr. Sophie Hooge Seebach
Adm. direktør i Danske Regioner Adam Wolf
Fr. Ulla Pors Nielsen
Politisk leder for Radikale Venstre Morten Østergaard
Fr. Line Legarth Stigel
Hr. Peter Aandahl
Fr. Nina Wedell-Wedellsborg

H.M. DRONNINGENS HOFSTAT
Hofmarskal, kammerherre Michael Ehrenreich
Kammerherreinde Lemmi Tui
Kabinetssekretær, ordenssekretær, kammerherre Henning Fode
Kammerherreinde Fode
Ordensskatmester, kammerherre, fhv. hofchef Per Thornit
Kammerherreinde Thornit
Hofdame, oberstinde Annette de Scheel
Oberst Lennart de Scheel
Hofdame Ane Vibeke Foss
Hofdame Annelise Wern
Hofdame, ambassadør Jette Nordam
Ceremonimester, kammerherre, oberst Kim Kristensen
Kammerherreinde Vængtoft Kristensen
Økonomichef, kammerherre Søren Weiskopf Kruse
Kammerherreinde Kruse Weiskopf
Adjudantstabschef, oberst, kammerherre Lasse Harkjær
Jagtkaptajn, chef for Kongeskibet Dannebrog, kommandør Christian A. Nørgaard
Fr. Lilli Nørgaard
Slotsforvalter på Fredensborg Slot, kammerherre, oberst John Kidde-Hansen
Kammerherreinde Kidde-Hansen
Kongelig konfessionarius, biskop Henrik Wigh-Poulsen
Bispinde Wigh-Poulsen
Ordenshistoriograf, lektor Jes Fabricius Møller
Fr. Ellen Maria Grethe Harms
Kgl. jægermester, skovrider i Gribskov, hofjægermester Jens Bjerregaard Christensen
Hofjægermesterinde Katherine Richardson Christensen
Kontorchef, Ordenskapitlets sekretær Bjarne Erbo Grønfeldt
Fr. Henriette Fenger Grønfeldt
Kommunikationschef Lene Balleby
Hr. Erik Brink Andersen
Personalechef Pernille Flarup
Hr. Thomas Flarup
Sekretær Ingelise Riedel
Hr. Kaj Jensen
Sekretariatschef, major Nils Nykjær
Fr. Bodil Nykjær
Slots- og Palæforvalter, major Michael de Voss
Fr. Anette Nygaard de Voss
Adjudant, major Thomas Søborg Lassen
Adjudant, major Michael Rose
Fr. Kittie Rose
Adjudant, orlogskaptajn Ole B. Pedersen
Fr. Ninna Wiese Pedersen
Jourhavende Adjudant, major Ole H.B. Jensen
Fr. Susanne Bjerringgaard Jensen
Adjudant, major Johnnie Korsholm
Fr. Vivian Sølund Korsholm
Adjudant, orlogskaptajn Peter Herman Gandrup
Fr. Bettina Vestergaard Gandrup
Vagtkommandøren, kaptajn Brian Ravn Printz

D.K.H. KRONPRINSEN OG KRONPRINSESSENS HOFSTAT
Hofchef, kammerherre Christian Schønau
Fr. Tanja E. Kjærsgaard
Privatsekretær, hofdame Christine Pii
Hr. Mark Hammerich
Privatsekretær Morten Roland Hansen
Fr. Charlotte Søeborg Ohlsen

Buen spændt: Kronprinsen skyder med veteraner

D.K.H. PRINS JOACHIM OG PRINSESSE MARIES HOFSTAT
Hofdame, privatsekretær Britt Siesbye
Hr. Oscar Davidsen Siesbye
Privatsekretær, oberst Søren Bo Bojesen
Oberstinde Bojesen

H.K.H. PRINSESSE BENEDIKTES HOFSTAT
Hofdame Kristina Treschow
Hr. Michael Treschow
Privatsekretær, kammerherre, oberst Tommy M. Paulsen
Kammerherreinde Susanne Petersen

Del din kommentar

Forsiden lige nu