Dennis og Rolf rykker sammen
'Tour de France'-makkerparret udgiver deres erindringer
Efter 20 års tæt samarbejde som kommentatormakkere og venner har Dennis Ritter og Rolf Sørensen nu samlet deres oplevelser i en ny bog.
Skriver om alle oplevelser
- Rolf og jeg har længe gået og puslet med, at vi burde skrive en bog om alt det, vi har oplevet igennem vores 20 år lange samarbejde og venskab, i cykelsporten generelt, og i særdeleshed i Touren, skriver han på Instagram.
Bag kulisserne
Bogen udgives af Lindhardt & Ringhof, udkommer den 31. marts, og den vil give et godt indblik i cykelsportens verden set gennem deres øjne – både bag kulisserne og fra kommentatorboksen.

Længe undervejs
Ifølge Dennis Ritter har makkerparret længe talt om at skrive en bog, men først nu er idéen blevet til virkelighed.
- Jeg skal nok lægge små uddrag og godbidder op løbende. Men nu ved I det. Tag godt imod vores lille nyfødte 'bog-barn’, skriver Dennis Ritter, der ved sommerens 'Tour de France' får sin makker tilbage efter sidste års afbud fra Rolf på grund af hjerteproblemer.
